Historia naszego kościoła
Właściwym fundatorem Parafii Żyrzyn, która stanowiła część dużej parafii Gołąb był ksiądz Wojciech Reymiński, kanonik sandomierski, proboszcz gołębski od 1642-1675, który wybudował swoim kosztem kaplicę drewnianą, aby jeden z wikariuszy gołębskich mógł przyjeżdżać w niedzielę i święta ze mszą św. i posługami religijnymi. W 1675 r został wybudowany w Żyrzynie kościół drewniany pw. św. Andrzeja Apostoła i za pozwoleniem księdza Andrzeja Trzebiatowskiego, biskupa krakowskiego, utworzona została samodzielna parafia. Pierwszym rzeczywistym proboszczem został ksiądz Stanisław Jastrzębski.
Pod względem administracyjno-kościelnym parafia Żyrzyn należała wówczas do diecezji krakowskiej. Od chwili utworzenia diecezji w 1805 r. parafia Żyrzyn należy do Lublina. W 1803r. rozpoczęto budowę kościoła murowanego gdyż stary drewniany kościół ulegał coraz to większemu zniszczeniu. Wzniesiono wówczas mury na około 5m i prace budowlane przerwano na 35 lat z powodu braku funduszy. W roku 1833 majątek Żyrzyn nabył w drodze licytacji Adam Wessel i zadeklarował dokończenie budowy kościoła. Na wiosnę 1839r. przystąpiono do budowy kościoła, uzupełniono zniszczone mury i zaczęli je wznosić wyżej. Prace murarskie zakończono w 1841. Kościół przykryto drewnianą kopułą, a na jej szczycie umieszczono krzyż.
Kościół pw. św. Piotra i Pawła stanął materiałem i kosztem W-go Adama Wessla, dziedzica dóbr żyrzyńskich oraz pomocą ręczną włościan. W 1892 r. staraniem ks. Franciszka Szepietowskiego, a sumptem dziedziczki Zofii Wessel, żony Stanisława, przeprowadzono gruntowny remont i dodano polichromię, którą wykonał malarz Józef Czajewicz. Staraniem ks. Józefa Rukasza w 1934 r. odnowiono kościół wewnątrz. Ks.Stefan Bielawski, proboszcz parafii w 1953 roku, dokonał remontu kościoła kosztem parafian. W czasie prac przy wieży w dniu 24 czerwca 1953r. został odnaleziony dokument, pisany dnia 30 sierpnia 1841 r. przez księdza Ignacego Łukasza Stankiewicza, zawierający nowe szczegóły dotyczące budowy kościoła. Wg tego dokumentu pierwszym projektantem murowanego kościoła był Piotr Aigner. W 1985 r. staraniem księdza Eugeniusza Mikity kościół został pomalowany.
(Wykorzystano fragmenty książki "Żyrzyn i okolice. Zarys dziejów" autorstwa Mieczysława Rybaka)